Parafia p.w. św. Jana Bosko w Szczecinie

Parafia


Galeria zdjęćJak to się zaczęło...

W dziele integralnego rozwoju młodego człowieka wychowawcy w duchu św. Jana Bosko - salezjanie i świeccy współpracownicy - zawsze widzieli w sporcie ogromne możliwości wychowawcze. U początku istnienia parafii św. Jana Bosko przy ul. Witkiewicza 64 w Szczecinie (w roku 1986 r. dyrektorem i proboszczem był ks. Lucjan Gieros) odpowiedzialni za sprawy młodzieżowe - ks. mgr Mariusz Słomiński i kl. Witold Drzyzgiewicz założyli Salezjańską Ligę Piłki Nożnej (działaczami wolontariuszami byli panowie Jerzy Witczak i Krzysztof Podsiadlik), która była ofertą w 100% skierowaną do młodego człowieka. Zrzeszała ona młodzież szkół średnich, studentów a także pracujących w liczbie średnio od 300 - 600 osób.

Na początku lat dziewięćdziesiątych środowisko osób zafascynowane duchem wychowawczym św. Jana Bosko, czyli:

  • Jerzy Witczak,
  • Krzysztof Podsiadlik,
  • Teodor Jabłonowski,
  • Marian Imielski,
  • Weronika Wosińska,
  • Barbara Borowicz,
  • ks. Tadeusz Balicki,

powołało do życia powstałe na bazie Salezjańskiej Ligi Piłki Nożnej Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej.

"SL SALOS SZCZECIN". Rejestracji SALOS-u dokonano 10 marca 1993 roku. Z tej okazji w dniu 10 marca br. w kaplicy św. Jana Bosko i Liceum Salezjańskim przy ul. Witkiewicza odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Mszę świętą koncelebrowaną odprawił Ksiądz Biskup Błażej Kruszyłowicz, który w homilii mówił o roli sportu: "wychowuje, rozwija, odciąga od złego i jeszcze dostarcza rozrywki". Później podczas uroczystej akademii głos zabierali m.in. ks. Tadeusz Balicki (prezes SL SALOS), ks. Zenon Klawikowski (Wikariusz Inspektorialny), ks. Edward Pleń (krajowy duszpasterz sportowców - kapelan polskiego sportu, wiceprezes SALOS RP), ks. Lucjan Gieros, Krzysztof Wika (Urząd Marszałkowski), Sławomir Strąkowski (Urząd Miasta), Stanisław Nizo (prezes ZZPN) i nestor szczecińskich trenerów Florian Krygier. Dawnym i obecnym działaczom szczecińskiego SALOS-u ks. Zenon Klawikowski i ks. Gwidon Ekert - dyrektor wspólnoty zakonnej i proboszcz parafii św. Jana Bosko wręczyli listy pochwalne i odznaczyli zasłużonych medalem św. Jana Bosko.

"Tylu ludzi z nami pracowało - mówił po spotkaniu ks. Tadeusz Balicki - i wkładało w to swe serce, a kogoś pewnie w tym jubileuszowym rozgardiaszu mogliśmy niechcący pominąć. Proszę o wyrozumiałość i jeszcze raz wszystkim gorąco dziękuję za trud owocnej pracy z młodzieżą".

SL SALOS Szczecin prowadzi całoroczną działalność sportowo-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Posługuje się prewencyjnym systemem wychowawczym założyciela Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko, ale czerpie też ze współczesnego dorobku nauk biologicznych, medycznych, kulturologicznych, ekonomicznych i praktyczno-technicznych. Swą ofertę programową kieruje do wszystkich młodych ludzi, chłopców i dziewcząt, którym pragnie pomóc, wychowując zgodnie z myślą św. Jana Bosko, na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Odpowiadając na potrzeby oraz zainteresowania dzieci i młodzieży SL SALOS Szczecin prowadzi zajęcia w takich tradycyjnych dyscyplinach sportu jak tenis stołowy, piłka siatkowa, koszykówka, lekka atletyka i piłka nożna.

Od 1994 roku w SL SALOS SZCZECIN zewidencjonowane osoby to ok. 7000 dzieci i młodzieży. Na dzień dzisiejszy na boiskach, halach i różnych obiektach wynajmowanych przez SALOS gromadzi się ok. 900 osób. Każdego roku Stowarzyszenie organizuje obozy sportowe, sportowo-formacyjne i turystyczne w okresie ferii zimowych i letnich.

Od 1993 do 2003 roku w obozach uczestniczyło 2041 dzieci i młodzieży.

SALOS to także osoby dorosłe poświęcające czas bezinteresownie - wolontariusze tj.: zarząd, komisja rewizyjna, komisja wychowawczo - dyscyplinarna, księgowa, opiekunowie i trenerzy - łącznie 36 osób.

Podstawowym celem, jaki przyświeca organizacji jest rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa, inspirowanych wizją chrześcijaństwa i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej: Wychowanie uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan.SL SALOS Szczecin w sporcie widzi nadzieję podniesienia kultury fizycznej i zdrowotnej młodych, ale także szansę wychowania młodego człowieka zdolnego oprzeć się zagrożeniom duchowo-moralnego kryzysu dotykającego społeczeństwo.

Z dniem 21 marca br. Ksiądz Tadeusz Balicki (prezes SL SALOS SZCZECIN) został powołany w skład Prezydenckiej Rady ds. Kultury Fizycznej Miasta Szczecina. Nominację przyjął z rąk Mariana Jurczyka, Prezydenta Miasta.

 

Z wypowiedzi ustnych i pisemnych
ks. Tadeusza Balickiego SDB
opr. kl. Marcin Puszkarek SDB

© 2003-2019 by Parafia p.w. św. Jana Bosko w Szczecinie
Projekt i wykonanie: Radziu.eu