Parafia p.w. św. Jana Bosko w Szczecinie

Parafia


Galeria zdjęćŚwietlica Środowiskowa

Wychodząc naprzeciw różnorakim, wielostronnym potrzebom młodych ludzi, Salezjanie z parafii pw. św. Jana Bosko w Szczecinie powołali do życia świetlice środowiskową, która działa od 1998 roku, przygarniając dzieci potrzebujące opieki, wsparcia, pomocy.

Głównym inicjatorem tego dzieła i pierwszym kierownikiem był ks. Andrzej Marchewka, który we wszelkie poczynania wkładał wiele serca, poświęcał pokaźną część swojego czasu, dzielił się z nami swoimi talentami (szczególnie przydały sie jego zdolności organizacyjne).

W pierwszym okresie istnienia, kiedy nie było żadnych dotacji z miasta, utrzymywaliśmy się dzięki otwartości i życzliwości ks. Proboszcza Gwidona Ekerta.

Oprócz księży, od początku współpracują z nami Siostry Salezjanki oraz wolontariusze świetlicy. Przez pewien czas szczególny patronat nad placówką obejmowało Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich. Wszyscy jego członkowie (zależnie od umiejętności i możliwości czasowych) zaangażowani byli w życie świetlicy. Obecnie również otaczają nas swoją życzliwością i wspierają.

Ważne zadanie wypełnia w świetlicy Rada Pedagogiczna, w skład której wchodzi kilka osób. Rada zbiera sie systematycznie, raz w miesiącu, by omówić bieżącą sytuację, zaplanować prace na kolejne tygodnie, podjąć ważne decyzje.

Świetlica nosi nazwę własną "Oratorium św. Jana Bosko". Uznaliśmy bowiem, że ks. Bosko będzie najlepszym patronem dla tego typu działalności. Placówka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, którym rodzice nie są w stanie zapewnić pełnej lub właściwej opieki.

Celem działania świetlicy jest troska o integralny rozwój młodego człowieka i opieka wychowawcza, aby wzrastając stawał się dobrym i uczciwym człowiekiem, aby odkrył swoje miejsce w życiu. Staramy się troszczyć o rozwój wewnętrzny, o wzrost wiary i życia religijnego, które, właściwie rozwinięte , dają młodemu człowiekowi pełny sens życia, radość i optymizm. Stąd każde zajęcia rozpoczynamy krótką modlitwą, chodzimy na rózne nabożeństwa charakterystyczne dla aktualnie przezywanego okresu liturgicznego (różaniec, drogi krzyżowe, roraty, pierwsze piątki miesiąca). Również podwieczorek rozpoczynamy i kończymy modlitwą, czasami spotykamy się na Eucharystii, odprawianej tylko dla nas przez kierownika świetlicy.

© 2003-2019 by Parafia p.w. św. Jana Bosko w Szczecinie
Projekt i wykonanie: Radziu.eu