VII Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny

Relacja z SOFFT 2012


Zakończył się VI SOFFT 2012 - gratulujemy teatrom z całej Polski!

W niedzielę 10. czerwca cyrkową galą finałową, koncertem szczecińskiego zespołu Muzykanci oraz werdyktem jury z rozdaniem nagród zakończył się VI Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny SOFFT 2012.

Festiwal trwał trzy dni od 08. do 10. czerwca 2012 w Szczecinie. Organizatorzy tegorocznej edycji to Teatr Abanoia, Centrum Kultury Manuartefaktura oraz Fundacja Forum Gryf.

SOFFT 2012 został objęty patronatem i dofinansowany przez Prezydenta Miasta Szczecin. Patronat nad wydarzeniem sprawował również Uniwersytet Szczeciński oraz Prowincjał Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego. Patronami medialnymi imprezy byli TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, Telewizja Pomerania oraz portale: wszczecinie.pl, Teatr dla Was, bosko.pl i portal młodych Ichtis. Partnerzy tegorocznego SOFFT to, między innymi, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Kana oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tegoroczny SOFFT był imprezą towarzyszącą Dniom Morza w Szczecinie. Spektakle prezentowano na sali teatralnej Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, w Teatrze Kana oraz na scenie kameralnej Teatru Współczesnego - Malarni. W części konkursowej wystąpiło 25 zespołów z całej Polski. Zaprezentowały się także specjalnie zaproszone teatry: Teatr Nie Ma, Grupa Artystyczna ARTCREW z MOW w Trzebieży. Niezwykłym wydarzeniem tegorocznego festiwalu była sobotnia prezentacja legendarnego spektaklu Teatru Kana „Moskwa-Pietuszki”.

Również w sobotę w Teatrze Kana szczeciński Teatr Abanoia (organizatorzy SOFFT) zaprezentował spektakl „Fitness”.

Podczas festiwalu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, koncertach zespołów: Muzykanci i Teatru KOD. Przyjechało blisko trzystu młodych artystów z całego kraju.

W sobotni wieczór rozbłysły dla Szczecina „Światła miasta”. O godzinie 22.30 na placu Orła Białego odbyło się gigantyczne fireshow - program przygotowany wspólnie przez trzy szczecińskie teatry ognia: Lascar, Piromancja i Projekt Alice.

Festiwal zamknął w niedzielę werdykt jury i wręczenie nagród najciekawszym zespołom części konkursowej. Poprzedziła go wielka gala finałowa Cyrku Zodiak, występy żonglerów i akrobatów.

 

Jury VI Salezjańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego SOFFT 2012 w składzie: Mirosława Kozłowska (przewodnicząca), Magdalena Krause, Anna Brosędzka, Aleksandra Kozłowska zdecydowało przyznać następujące nagrody:

dwie równorzędne I nagrody w wysokości 700 zł każda dla:

 • Teatru Wizji Plastycznej Asceza z Opola za spektakl „Na jawie”
 • Grupy Teatralnej Forma ze Słupska za spektakl „Kurdypiełki”

dwie równorzędne II nagrody w wysokości 500 zł każda dla:

 • Teatru Mariana Bednarka z Rybnika za spektakl „Korespondenci”
 • Teatru Planeta M z Poznania za spektakl „Tempus Fugit”

dwie równorzędne III nagrody w wysokości 350 zł każda dla:

 • Teatru Uhuru z Gryfina za spektakl „Nic”
 • Teatru Scene z Radomia za spektakl „Pchła Szachrajka”

dwie równorzędne IV nagrody w wysokości 250 zł każda dla:

 • Teatru Decorum ze Szczecina za spektakl „Alicja”
 • Teatru Tartaczna ze Szczecina za spektakl „Ławeczka”

trzy równorzędne honorowe wyróżnienia zespołowe dla:

 • Teatru Dziewiątka z Lubania
 • Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni
 • Teatru Flortom z Gdyni

nagrodę aktorską w wysokości 200 zł dla:

 • Stefani Jaskot (Teatr Nie Ma, Szczecin) za rolę w monodramie „Mamałyga”

dwa równorzędne wyróżnienia aktorskie w postaci nagród rzeczowych dla:

 • Krzysztofa Zimocha (Teatr Beznazwy, Łódź) za rolę w spektaklu „Adam i Ewa”
 • Oliwera Witka (Teatr Decorum, Szczecin) za rolę w spektaklu „Alicja”

trzy równorzędne wyróżnienia instruktorskie w postaci nagród rzeczowych dla:

 • Zbigniewa Malca (Teatr Tartaczna, Szczecin)
 • Marcela Mroczka (Teatr Decorum, Szczecin)
 • Wojciecha Ługowskiego (Teatr Scene, Radom)

 

Jury Młodych złożone z przedstawicieli zespołów konkursowych zdecydowało przyznać nagrodę publiczności w wysokości 500 zł Teatrowi Wizji Plastycznej Asceza z Opola za spektakl „Na jawie”.

Fotoreporterzy akredytowani przy VI SOFFT 2012, reprezentowani przez fotografików skupionych w grupie FotoManu, przyznali swoje nagrody Grupie Teatralnej Forma ze Słupska, Scenie Muzycznej I LO z Rudy Śląskiej i Teatrowi Wizji Plastycznej Asceza z Opola.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność miała okazję wziąć udział w wielu bardzo różnorodnych wydarzeniach artystycznych. W nurcie konkursowym i pozakonkursowym zaprezentowały się teatry słowa, tańca, ruchu, teatry plastyczne, monodramy; spektakle tworzone przez studentów, młodzież, osoby dorosłe, osoby niepełnosprawne, wychowanków ośrodków wychowawczych.

SOFFT wyszedł również z sal teatralnych w przestrzeń miasta. W sobotę 9. czerwca o godzinie 22.30 na placu Orła Białego publiczność oglądała występy teatrów ognia w ramach programu „Światła miasta” specjalnie przygotowanego na SOFFT 2012. Z wielkim rozmachem i porywającym efektem zaprezentowały się szczecińskie teatry ognia: Lascar, Projekt Alice i Piromancja.

SOFFT cieszył się ogromnym zainteresowaniem już na etapie przyjmowania zgłoszeń teatrów do części konkursowej. Swoje propozycje przesłało 46 zespołów z całej Polski. W trakcie festiwalu widzowie wypełniali miejsca do ostatnich krzeseł i entuzjastycznie reagowali na prezentacje. Osoby, które po raz kolejny gościły na SOFFT, zgodnie przyznają, że festiwal z roku na rok rozwija się, chwalą różnorodny program, bardzo wysoki poziom artystyczny oraz sprawną organizację. Uczestnicy dziękowali za atmosferę, która towarzyszyła festiwalowi - serdeczną, ciepłą, otwartą i żywiołową.

SOFFT na dobre zapisał się już w kalendarzu Szczecina i na mapie wydarzeń teatralnych Polski. Jego popularność i dobre przyjęcie widzów świadczą o tym, że polski teatr niezawodowy ma wiele do powiedzenia i potrafi mówić w bardzo ciekawy sposób.

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji festiwalu p. Mirosławowi Gawędzie - Dyrektorowi Teatru Współczesnego w Szczecinie, p. Jerzemu Grzegorkowi - Dyrektorowi Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, Dariuszowi Mikule - Dyrektorowi Ośrodka Teatralnego Kana, ks. Markowi Chmielewskiemu - Prowincjałowi Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego, ks. Leszkowi Ziole SDB - Dyrektorowi Zespołu Szkół i Bursy Towarzystwa Salezjańskiego, ks. Jarosławowi Klusakowi SDB - Dyrektorowi Collegium Salesianum, p. Jadwidze i Janowi Tabińskim z firmy TAST, Joannie Witych, zespołowi Muzykanci, Cyrkowi ZODIAK, jurorom, instruktorom prowadzącym warsztaty, dziennikarzom akredytowanym przy festiwalu i fotoreporterom oraz wszystkim Wolontariuszom.

O festiwalu SOFFT

ks. Bosko i teatrOrganizatorzy:


Teatr Abanoia Fundacja Forum GRYF Manuartefaktura

Patronaty:


Towarzystwo Salezjańskie, Inspektoria p.w. św. Wojciecha w Pile Miasto Szczecin Uniwersytet Szczeciński

Patronat medialny:


TVP Szczecin Polskie Radio Szczecin Kurier Szczeciński Telewizja Pomerania Portal regionalny Szczecin - Stetinum to informacje, wydarzenia oraz wiadomości Szczecin Teatr dla Was wSzczecinie.pl - portal lokalny miasta Szczecin ichtis.info - portal młodych TU JEST BOSKO - portal młodzieżowy

Partnerzy:


Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego Teatr Współczesny Ośrodek Teatralny KANA Szkoły Towarzystwa Salezjańskiego Szkoły Towarzystwa Salezjańskiego Parafia św. Jana Bosko w Szczecinie Fotomanu Pierniki Szczecińskie Tast Teatr ognia Lascar Projekt Alice Teatr ognia Piromancja

Pisali o nas:

Galeria zdjęć

Relacja z SOFFT 2012

W niedzielę 10. czerwca cyrkową galą finałową, koncertem szczecińskiego zespołu Muzykanci oraz werdyktem jury z rozdaniem nagród zakończył się VI Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny SOFFT 2012. [więcej]

Relacja z SOFFT 2011

W niedzielę 12. czerwca cyrkową galą finałową, koncertem szczecińskiego zespołu Muzykanci oraz werdyktem jury z rozdaniem nagród zakończył się V Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny SOFFT 2011. [więcej]

Pozostałe relacje z SOFFT: 2010 | 2009 | 2008 | 2007

Projekt i wykonanie: Radziu.eu